Prysznic #36

Noście maski i dbajcie o siebie

Cześć,

Wkrótce wejdzie w życie kolejny obowiązek i rygor. Tak sądzę. Najpierw była Azja. Teraz podobne rekomendacje wydano w USA. Czesi się w ogóle nie ociągali - niemal od początku pandemii obowiązuje u naszych południowych sąsiadów nakaz noszenia masek w miejscach publicznych. Czesi zachęcają do tego innych. Fachowo i z lekkością. Zaimponowali mi.

Maskę można wykonać samemu. To proste, ale warto opierać się na sprawdzonych źródłach, zwłaszcza wybierając materiał. Zajrzałem na stronę Centres for Disease Control and Preventions. Okazuje się, że maskę zrobić można sięgając po filtr do kawy lub rękawy bawełnianej koszulki.

W Polityce przeczytacie, czy jednorazowe maseczki można dezynfekować i ponownie używać. Kto woli temat zagłębić, niech sprawdzi to medyczne źródło. Epidemiolodzy ze Stanford wyjaśniają szczegółowo zalety i wady rozmaitych metod dezynfekcji, zastrzegając że wskazana jest szczególna ostrożność, a i oni, sporządzając raport, bazują na wynikach testów, które wymagają weryfikacji. Przede wszystkim, liczy się zdrowy rozsądek i rozwaga.


Nagrałem rozmowę z Weroniką Paszewską, fundatorką i prezeską Akcji Demokracji (do odsłuchania w cyklu "Miejski potyczki"). Weronika opowiada o stronie #wirusżyczliwości, która skupia sąsiedzkie grupy z całego kraju, reagujące na problem izolacji w trakcie pandemii. Wyjaśnia, dlaczego ważne jest koordynowanie społecznej aktywności, co daje współpraca, jaki z płynie z niej pożytek. W końcu, jak się do niej zabrać.

ZASKOCZENIE

Przebywanie na okrągło w domu ma służyć zachowaniu zdrowia. Taki jest sens narodowej kwarantanny. Ale po długim okresie wymuszonej bezczynności, zdrowie niewątpliwie zacznie szwankować. Fizyczne i psychiczne. Ten stan zaciąży też na międzyludzkich relacjach. Niektóre staną się toksyczne lub nie do ocalenia. Nie chcę myśleć o tych domach, w których istnieje problem przemocy albo uzależnień. Dziwi mnie więc, że tak słabo się te kwestie nagłaśnia, sugerując osoby i instytucje, które mogły udzielać wsparcia oraz instruować, co robić w obliczu zagrożenia i traumy. Wiem, są potrzeby pierwszej kolejności, ale naprawdę nie bagatelizujmy skali kolejnego wyzwania i wielu ludzkich dramatów, z którymi będziemy się borykać po ustąpieniu plagi.

INSPIRACJE

Kryzys jest katalizatorem zmian, które dokonują na różnych poziomach. W różnych obszarach i skali. Ten zewnętrzny powszechny kryzys, może działać mobilizująco w sferze osobistej, prywatnej. Odstępstwo od reguł, manifestujące się wokoło i codziennie, sprzyja przemodelowaniu lub porzuceniu własnych nawyków. Dokonują się wówczas przewartościowania, metamorfozy, transgresje, które wynikają z wewnętrznego głębokiego doświadczania i refleksji. Kryzys w tym znaczeniu to bardzo wyjątkowy czas i nie warto go marnować, jeśli już niestety jest i do tego tak dotkliwy. Można z niego wyjść zbudowanym lub przebudowanym. Zawsze istnieje taka możliwość.

Dbajcie o siebie,

Andrzej


@andrzej_jozwik - piszę, nagrywam, montuję. Polecam Twojej uwadze cykl “Ciekawi ludzie w ciekawych czasach” i za subskrybowanie Prysznica dziękuję.